dnz300

Урок Я і Україна " Риби"

Тема: Хто такі риби? Де вони живуть?

Мета:

Освітня:

  • Ознайомити учнів з відмінними ознаками риб, з особливостями їх будови.

  • Формувати уявлення учнів про різноманіття навколишнього середовища.

Розвивальна:

  • Розвиток ключових компетентностей:соціальної, здоровя зберігаючої, самоорганізаційної, саморозвитку та самоаналізу,інформаційнопізнавальної, комунікативної

  • Розвивати уміння порівнювати та узагальнювати отримані знання.

  • Сприяти розвитку уваги, памяті учнів, вмінню міркувати: аналізувати, зіставляти, порівнювати і виділяти головне.

  • Сприяти формуванню універсальних учбових дій учнів, особистісних, пізнавальних, комунікативних.

Виховна:

  • Виховувати позитивний настрій на навчання і бажання вчитися.

  • Прищеплювати інтереси і любов до природознавства як до навчального предмету.

  • Виховувати акуратність та організованість, дисципліну.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Форма уроку: урок-подорож.

Методи: технологія діяльністного методу.

Форма роботи: індивідуальна, колективна, фронтальна.

Обладнання: роздатковий матеріал, презентація, дошка, аудіо записи.

 

План уроку

І. Етап організації, мотивації діяльності.

ІІ. Етап цілепокладання.

  1. Повідомлення теми, мети, завдань уроку; мотивація навчальної діяльності.

  2. Визначання очікуваних результатів.

ІІІ. Етап цілереалізації.

  1. Відтворення й корегування опорних знань, умінь та навичок.

  2. Відкриття нових знань.

  3. Фізкультпауза.

  4. Узагальнення й систематизація учнями результатів роботи.

IV. Етап рефлексії.

  1. Підведення підсумків уроку.

  2. Рефлексія.

  3. Цінування.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент, мотивація діяльності.

(Ціль: перевірка готовності учнів до уроку, створення позитивного настрою класу, спонукання до отримання нових знань, організація уваги учнів.)

Я дарую щастя тобі,

Ти даруєш щастя мені,

Ми даруємо щастя усім.

  • Діти, життяце дивовижне та найцікавіше явище природи. Саме природа перетворила колись пустельну і похмуру планету Земля в багатобарвний і багатозвучні світ. Всюди кипить життя - в спекотних пустелях і у вічних снігах, на суші, у повітрі та у воді.

ІІ. Цілепокладання.

  1. Повідомлення теми, мети.

 

  • А про що ми зараз будемо говорити ви дізнаєтесь, якщо відгадаєте загадку. (Загадка про риб)

  • Діти, про що піде мова на цьому уроці? Яка тема уроку?

  • Сьогодні ми вирушаємо у підводну експедицію на батискафі. Для спостереження за рибами, вивчення їх будови та визначення характерних ознак. Наша експедиція буде проходити під девізом: «Спостерігай і захоплюйся, вивчай та бережи». Як ви його розумієте?

  1. Визначення очікуваних результатів.

  • Що ви очікуєте від експедиції?

ІІІ. Цілереалізація.

  1. Відтворення і корегування опорних знань, умінь та навичок.

Створення проблемної ситуації.

  • Діти, подивіться, як багато мешканців морських глибин ми зустріли. А чи всі вони є рибами? Щоб точніше відповісти на це питання треба ознайомитися із побудовою та характерними ознаками риб.

  1. Відкриття нових знань.

Моделювання. Робота в групах.

  • Діти вам необхідно побудувати із окремих частин свою рибку, назвати усі її частини тіла та дати їй імя:

1 групаморську,

2 групарічну,

3 групаакваріумну.

(Діти виконують завдання)

  • Скажіть їз яких частин складається тіло рибки? Хто зможе ще раз показати та назвати їх?

(Один учень на дошці збирає рибку)

  1. Отримання нових знань.

  • Діти, а що вам відомо про очі риби? У багатьох риб дуже добрий зір, але їх очі не мають повік. Навколишня вода зволожує та очищує очі. А навіщо рибам потрібні зябра?

  • Рибам, як і людині, для дихання потрібен кисень, який вони отримують із води. Коли риба ковтає, вода проходить через зябра, вони відділяють кисень із води, а потім виштовхують воду назовні.

  • Чим вкрите тіло риби?

  • Навіщо рибам потрібні плавники та хвіст?

  • Хвіст потрібен для поворотів при русі, а плавники для збереження рівноваги.

Мікровисновок:

  • Скажіть, які характерні ознаки риб ми сьогодні розглянули?

  1. Фізкультпауза

  • На яких малюнках зображені не риби? Доведіть.

  • Де можуть жити риби?

  • А на які групи можна розподілити рибок за місцем їх проживання? як називаються риби, що живуть в морі? Наведіть приклади.

  • Ви казали, що риби можуть жити в річці, озері, ставку. Таких риб ми називаємо прісноводні або річні. Наведіть приклади.

  • А як називають риб, які живуть в акваріумі? Наведіть приклади.

  • Тепер ми запамятаємо які риби річні. А які морські.

 

  1. Узагальнення й систематизація учнями результатів роботи.

  1. Гра «Дивись, не зітхай!»

  2. Практична робота. Утворення колективного панно в техніці «колаж».

  • А зараз я вам пропоную створити свій підводний світ. На партах у вас лежать шаблони різних рибок. Кожен з вам зараз пригадає то, про що ми розмовляли протягом уроку та створить свою рибку. Розмалюйте шаблон та помістить її на наше морське дно.

  • Дивиться діти, який красивий підводний світ у нас утворився. Давайте пригадаємо, під яким девізом ми з вами сьогодні працюємо.

  1. Екологічна проблема ?

VI. Рефлексія.

  1. Підведення підсумків.

  • Пригадайте, чому ми прагнули навчитися.

(Відрізняти рибу від інших тварин)

  • Давайте повторимо, як відрізнити рибу.

 

  1. Рефлексія.

  • Що вам на уроці сподобалося?

  • За що ви можете себе похвалити?

  • Знадобляться вам знання, отримані на уроці?

  • Підніміть руку ті, хто пізнав для себе багато нового та цікавого.

 

  1. Цінування.

  • Урок закінчився.

Подобається